Podsumowanie roku 2018

04 stycznia 2019 o 08:00 Autor:

Rok 2018 dobiegł końca. Czas więc na szybkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń jakie miały w nim miejsce jeżeli chodzi o tematy związane z blogiem.

Ilość treści

Pierwsza rzecz o jakiej warto wspomnieć to ilość wpisów jakie powstały. Doliczyłem się 33 pozycje od stycznia 2018 do grudnia tego samego roku. Dotyczy to jednak tylko postów. Oprócz tego pod koniec roku powstał 20 częściowy odświeżony kurs języka C#.

Czy taka ilość to dużo czy mało? Wychodzi, że średnio pisałem niecałe 3 wpisy miesięcznie. Jednak trzeba zauważyć, że większość z nich skupiona jest na początku i na końcu roku. Nie jest to liczba, która mnie satysfakcjonuje. Myślę, że spokojnie można było dojść do średnio jednego wpisu w tygodniu przez większość roku.

Poruszane tematy

Analizując pobieżnie tytuły wpisów i próbując sobie przypomnieć ich treść dochodzę do wniosku, że w tym roku skupiłem się na 2 tematach – frontendzie reprezentowanym przez Angulara i jakości zarówno kodu jak i pracy.

Pierwszy z nich wynika z faktu, że w tym roku moja praca zarobkowa bogata była w doświadczenia związane z tym frameworkiem. Co prawda rozpocząłem jego naukę pod koniec poprzedniego roku jednak to w 2018 zacząłem go naprawdę w dużym stopniu wykorzystywać w projektach w pracy.

Drugi typ zagadnień wyniknął chyba z faktu, że w mojej głowie powstała myśl aby treści jakie publikuję były bardziej uniwersalne i aktualne przez dłuższy czas. Poza tym rok 2018 to czas kiedy szybko przekonałem się jak to jest blisko współpracować z klientem lub być odpowiedzialnym za projekt.

Szerzenie wiedzy

Rok 2018 to również czas kiedy wróciła potrzeba szerszego dzielenia się wiedzą. Powstały w tym czasie dwa projekty. Tydzień z zasadami SOLID znany jako „SOLIDny tydzień„. I przede wszystkim największy projekt minionego roku – odświeżony kurs programowania w C#, z którego jestem bardzo zadowolony.

Temat szerzenia wiedzy jest też moim motywem przewodnim na rok 2019. Także wszyscy fanie tego typu treści na moim blogu powinno być zadowoleni. Na podstawach języka C# się nie skończy.

Co mogło pójść lepiej?

Myślę, że utrzymanie mniej więcej równomiernej liczby publikowanych w ciągu roku wpisów było w moim zasięgu. Tak jak wspomniałem, treści pojawiały się w dużej mierze na początku i na końcu roku. Jednak i to nie do końca jest prawdą. Ponieważ kurs, który pisałem w listopadzie i grudniu co prawda był obszerny i faktycznie podbił mocno ilość treści w zimie jednak jednocześnie zatrzymał publikowanie innych artykułów. Pochłonięty pisaniem go nie wrzucałem na bloga treści o innej tematyce.

Drugą sprawą jest różnorodność i jakość treści. Mało wpisów dotyczyło tego o czym wcześniej pisałem często czyli technologii Microsoftu. Wpisy o jakości pracy też nie były tak rozbudowane jak chciałbym. Uważam, że mogłem je bardziej dopracować i zawrzeć w nich więcej „mięsa” i przykładów z życia.

Co poszło dobrze

Fakt, że na blogu pojawiło się ponad 30 wpisów uważam za pozytywny. Mimo kryzysów i czasowego braku weny udało mi się dostarczyć Wam wartościowe treści.

Największym sukcesem, którego realizacja ciągnęła się za mną od dawna, był oczywiście kurs C#. Po jego zakończeniu poczułem dużą ulgę, a jednocześnie patrząc na wyniki mam motywację do jeszcze większej liczby tego typu inicjatyw.

Udało mi się również rozkręcić trochę ruch na blogu. Statystyki podskoczyły w górę. Wzrosła również Wasza aktywność, zarówno w komentarzach pod postami jak i na fanpagu na Facebooku.

 

Jestem pewny, że rok 2019 będzie jeszcze lepszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *