Czy wiesz jak wygląda praca nad kursem video?

20 listopada 2019 o 15:02 Autor:

Normalnie update dotyczący kursu ASP.NET Core ląduje tylko u osób, które uzyskały już ten kurs przez zakup w przedsprzedaży. Jednak tym razem postanowiłem zrobić wyjątek ponieważ myślę, że jest to temat, który zaciekawi więcej osób.

Opowiem Ci o wszystkich etapach z jakimi się mierzyłem bądź mierzę w trakcie tworzenia kursu ASP.NET Core (który w przedsprzedaży znajdziesz na kurs-szarpania.pl).

 

Do 23 listopada trwa przedsprzedaż kursu ASP.NET Core. Lepszej ceny nie będzie, nawet na promocjach. Więc jeżeli go jeszcze nie masz, a temat Cię interesuje to zapraszam na kurs-szarpania.pl.

 

1) Temat

Sam wybór tematu wynikał w dużej części z naturalnej kontynuacji mojego pierwszego kursu podstaw C# (który też znajdziesz na kurs-szarpania.pl).
ASP.NET MVC/WebAPI powoli stają się przeszłością, a aplikacje desktopowe w WPF/WinForms nie są tym czym zajmuję się zawodowo.
Dlatego też wybór padł na ASP.NET Core, który jest czymś względnie świeżym, czymś czego sam używam w pracy więc w tym temacie mam największą wiedzę i jest to coś co na pewno przyda się programiście C#.
Potwierdzeniem mojego wyboru były wiadomości jakie dostawałem w różnych miejscach, gdzie różne osoby pytały mnie o tego typu materiały.
Żeby upewnić się, że temat dobrałem dobrze, a do tego zebrać oczekiwania jakie stawiacie przed kursem, przygotowałem w lipcu ankietę zatytułowaną „Twój idealny kurs ASP.NET Core”. Tam już pytania konkretnie wiązały się z tematem aplikacji webowych.
Odpowiedzi w tej ankiecie nakierowały mnie na zakres zagadnień jakich oczekuje większość.

2) Zbieranie zagadnień

Jest to część, która zajęła mi najwięcej czasu. I zakończyła się względnie niedawno.
Nie można pokazać wszystkiego. Dlatego trzeba było zdecydować czym się zająć.
W tym momencie już wiedziałem, że robione będzie API z aplikacją frontendową w Angularze.
Jednak nadal został do przemyślenia zakres materiału.
Tutaj też utrwalił się pomysł żeby kurs był podzielony na dwie części – tą z podstawami dla programujących w C# ale początkujących w tematach aplikacji webowych i tą dla już programujących webowo ale chcących rozbudować wiedzę o zagadnienia, które dobrze się łączą z ASP.NET Core i które warto znać budując w tej technologii nowoczesne aplikacje.
Zwłaszcza ta druga część była ciężka. Bo zagadnień naokoło ASP.NET Core jest masa! Ale  wybrałem takie, z którymi sam dobrze się czuję i takie, które widuję częściej w ogłoszeniach o pracę jak również w projektach innych programistów.
W trakcie tego etapu korzystałem z notesów, Excela, tablicy suchościeralnej (bardzo polecam do domu jak ktoś ma swoje projekty!), a nawet mapy myśli, która ostatecznie wygląda tak jak na screenshocie poniżej (chociaż jest tak duża, że nie zmieściła się cała na ekranie mimo maksymalnego oddalenia):

3) Strona internetowa i marketing

Nie ma co ukrywać – żeby robienie takiego kursu miało sens ktoś musi się o nim dowiedzieć.
Dlatego kiedy tylko wiedziałem co oferuję to postanowiłem zacząć o tym mówić. Z resztą pewnie sporo osób, które mnie śledzą widziała już stronę kurs-szarpania.pl przygotowaną dla kursu ASP.NET Core. Albo spotkała się z informacją albo reklamą na Facebooku.
Przewagą bycia programistą jest to, że mogłem tę swoją stronę przygotować samodzielnie. Co było dla mnie o tyle ważne, że dzięki temu jest ona bardzo lekka. Zależało mi na pierwszym wrażeniu, gdzie wejście na stronę główną jest bardzo szybkie.
Do tego posty na Facebooku, streamy na Youtubie, filmy na Youtubie, reklamy na Facebooku. To wszystko też zajmowało godziny i zabierało pieniądze. Zrobienie godzinnego streamu no w żaden sposób nie zajmie mniej niż godzinę ;)
W tych tematach cały czas się uczę, testuję, zmieniam. Dlatego też pewnie możesz zauważyć, że np. moje reklamy różnie wyglądają za każdym razem i są w trochę innym stylu. Szukam najlepszej opcji.
Im więcej osób wie o kursie tym większa szansa, że ktoś skorzysta z możliwości zdobycia wiedzy, a mi produkcja się zwróci. Do tego więcej osób zobaczy co robię i może chociaż odwiedzi mój blog albo kanał na YT.

4) Zbieranie wiedzy

Nawet chcąc mówić o rzeczach, które się zna, dobrze jest sprawdzić swoją wiedzę. Przez to też zrobiłem sobie listę 200 pytań do tematów z kursu. I na te pytania zapisywałem odpowiedzi albo szukałem uzupełnienia tematu w różnych źródłach.
I nie widzę problemu w mówieniu, że jakiś temat omawiam wspomagając się czyjąś wiedzą. Bo taki kurs to przede wszystkim uporządkowanie zagadnień i zdjęcie z kursanta konieczności szukania i walidowania różnych informacji. Ja już wiem czego szukać i wiem co jest warte uwagi. Więc nawet jak czasami tylko zbiorę takie wiadomości i to przełożę na swój język to daję Ci konkretną wartość.

5) Nagrania i montaż

Esencja robienia kursu ;)
Kiedy w końcu wszystkie zagadnienia są zebrane i wiem co mówić to trzeba to zarejestrować.
Ponieważ wybrałem, że kurs jest w formie wideo (wybierając taką formę opierałem się m.in. na opiniach z poprzedniego kursu gdzie ludzie chwalili nagrania z ekranu, na którym coś robię, do tego bazowałem na własnym doświadczeniu z materiałami szkoleniowymi) to te wideo trzeba przygotować.

Nagrania

Początkowo część teoretyczna miała być nagrana przy tablicy, kiedy stoję przed kamerą i opowiadam. Jednak to by niepotrzebnie wydłużyło produkcję, a moja postać nie wnosi nic nowego do tematu. Dlatego zdecydowałem się na zmianę i zacząłem nagrywać to co rysuję na wirtualnej tablicy (konkretnie korzystam z https://limnu.com/). Dzięki temu nie muszę za każdym razem ustawiać kamery, świateł, dodatkowych mikrofonów. Nagrywam tablicę w taki sam sposób jak materiały praktyczne. Do tego celu używam aplikacji OBS który jednocześnie nagrywa obraz z ekranu i dźwięk z mikrofonu podłączonego do komputera.
Przed tym kursem zakupiłem mikrofon Novox NC-X i statyw Rode i absolutnie tego nie żałuję! W porównaniu do nagrywania poprzedniego kursu, gdzie korzystałem z analogowego mikrofonu krawatowego to jakość dźwięku i wygoda korzystania są świetne.

Montaż

Materiały montuję w programie DaVinci Resolve. Na zdjęciu poniżej jestem ja przy montażu właśnie. Oczywiście zdjęcie jest ustawione bo sam nie zrobię sobie fotki z zaskoczenia, ale praca faktycznie tak wygląda i na ekranie jest faktycznie lekcja, którą obrabiałem w tym momencie.
Ta część – czyli nagrania i montaż – jest bardzo czasochłonna. Bo na godzinę nagrania, mimo większego doświadczenia niż wcześniej, przypada około 1:20 – 1:30 surowego materiału bo jednak człowiek się myli albo zapomina jakiejś kwestii. Do tego zmontowanie takiej godziny to znowu co najmniej 1:20-1:30 pracy z programem do montażu. W końcu słucha się całości + wycinając różne pomyłki trzeba wracać i słuchać jak po zmianie łączy się obraz i dźwięk, czy nie ma dziwnego przeskoku albo nie został jeszcze jakiś niepotrzebny fragment czy zbyt długa cisza.
Jeżeli chodzi o nagrania i montaż to robię je równocześnie. Tzn. kiedy mogę nagrywam, a wieczorem albo gdy zedrę już gardło montuję to co jest nagrane.
Jednak wypracowałem sobie w miarę optymalny model pracy – jednym ciągiem nagrywam np. lekcje teoretyczne do kilku modułów, żeby nie wypaść z flow, a potem robię to samo z lekcjami praktycznymi – jedynie włączam i wyłączam nagrywanie kiedy chcę kolejny plik z wideo. Dzięki temu odpada przełączanie się pomiędzy programami i zastanawianie się co teraz potrzeba. Jak jakiś temat wymaga przemyślenia jeszcze to po prostu jadę z kolejnym zapisując kolejne lekcje.

6) Upload plików i strona dla kursantów

Ten etap dopiero mnie czeka. Wszystkie pliki trzeba będzie wysłać. Potem uzupełnić panel dla kursantów o wszystkie dostępne lekcje i wstawić do nich wideo.
Do filmów korzystam z płatnego planu na Vimeo bo oferuje lepszą jakość niż youtube i daje większą kontrolę nad naszym materiałem i odtwarzaczem.
Jednak aktualnie już jest założona grupa na Facebooku gdzie każdy kto wykupił kurs może dołączać.
Ten etap jest najprzyjemniejszy bo zwieńcza pracę :)

7) Sprzedaż

Coś co czeka mnie 1 grudnia czyli otwarcie okienka sprzedażowego. Wtedy będzie live gdzie będzie można ze mną porozmawiać, zadawać pytania. Postaram się też przygotować jakiś temat główny, żeby nawet osoby niezainteresowane kursem miały z tego wydarzenia jakąś wartość :)
Każdy kto chce dostać za wczasu informację o takim livie może zapisać się na newsletter na kurs-szarpania.pl. Te osoby dostają informacje jako pierwsze.
Dlaczego robię okienko sprzedażowe, a nie daję możliwości zakupu w dowolnym momencie? Bo ludzie zapominają szybko. Przypomnij sobie ile razy odkładałaś/odkładałeś zakup czegoś na później aż w końcu temat został zapomniany ;)
Do tego takie podejście powoduje, że mam pewność, że w grupie wszystkie osoby zaczęły albo przynajmniej mogły zacząć naukę w podobnym momencie. Więc łatwiej Wam dyskutować o lekcjach, projekcie czy ogólnie temacie aplikacji webowych (albo każdym innym, którego jakiś kurs dotyczy).
Do 23 listopada trwa przedsprzedaż kursu ASP.NET Core. Lepszej ceny nie będzie, nawet na promocjach. Więc jeżeli go jeszcze nie masz, a temat Cię interesuje to zapraszam na kurs-szarpania.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *