SOLIDny tydzień – start

Poniedziałek to dobry moment na rozpoczęcie nowej serii. Tym razem będzie to „SOLIDny tydzień” czyli 7 dni z zasadami SOLID.

Programowanie obiektowe to w tym momencie najpopularniejszy paradygmat programowania w firmowych projektach. Nie ma praktycznie programisty, który by o nim nie słyszał i go nie próbował. Jednak to co jest znanie niekoniecznie musi być robione dobrze. A skąd wiadomo, że coś jest robione dobrze? Stąd, że trzyma się powszechnie uznanych standardów i dobrych praktyk.

Co to SOLID?

Jedną z takich uznanych i dobrych praktyk jest zasada SOLID zaproponowana przez Roberta C. Martina. SOLID to mnemonik opisujący 5 założeń programowania obiektowego:

  • Single responsibility principle – zasada jednej odpowiedzialności
  • Open-closed principle – zasada otwarty-zamknięty
  • Liskov substitution principle – zasada podstawienia Liskov
  • Interface segregation principle – zasada segregacji interfejsów
  • Dependency inversion principle – zasada odwrócenia zależności

SOLID jest najpopularniejszą, wręcz podstawową regułą w świecie programowania obiektowego. Trzymanie się tych pięciu reguł pozwala pisać kod prosty w utrzymaniu, odporny na zmiany wymagań i łatwy w rozbudowie. Jeśli tylko firmie zależy na jakości to możesz być pewny, że będzie od Ciebie wymagać znajomości SOLIDa.

Jeżeli nigdy wcześniej nie znałeś tych zasad to mogą Ci się one wydawać na początku ciężkie w stosowaniu. Ale jak przy każdym nowym zagadnieniu także i tutaj praktyka pokaże, że mogą one stać się intuicyjne i oczywiste. Ja sam czytając o SOLIDzie po raz pierwszy byłem przerażony ile trzeba zapamiętać. Teraz stosuję te reguły nawet o nich nie myśląc. Po prostu jest to dla mnie podstawa programowania obiektowego i każde odstępstwo wygląda od razu dziwnie kiedy przeglądam kod.

Czym jest „SOLIDny tydzień”?

Jest to tygodniowy cykl codziennych, krótkich wpisów, w których omawiam teorię i praktykę każdej z zasad SOLIDa. Ponieważ nic nie obrazuje lepiej przydatności danego rozwiązania niż przykład praktycznego zastosowania toteż za każdym razem możesz się spodziewać opisu odnoszącego się do realnych problemów oraz kawałków kodu, które to obrazują.

Wszystkie przykłady pokazywane w cyklu będą pisane w języku C#. Jednak jestem pewny, że nie będziesz miał problemu ze zrozumieniem i przeniesieniem ich na dowolny język obiektowy.

Staram się stosować zasadę „mniej znaczy więcej” dlatego chcę aby każda część mimo minimalnej objętości zawierała maksimum przydatnej wiedzy. Z tego powodu nie będę toczył długich teoretycznych wywodów o każdej z zasad, a skupię się na konkretach, które ułatwią Ci ich zrozumienie.

Jeśli chcesz na koniec dostać wszystkie wpisy w postaci podsumowania z listą z linkami to zapisz się do mojego newslettera i bądź na bieżąco:


Co muszę umieć?

Wystarczy, że znasz podstawy programowania w jakimś języku obiektowym. SOLID nie wymaga zaawansowanych technik programistycznych i może być stosowany na każdym etapie wiedzy. Im wcześniej go poznasz tym lepiej dla Twojego kodu i kariery.

 

Zaczynajmy!

Newsletter

Chcesz mieć ze mną stały kontakt i nie przegapić żadnej ważnej informacji, którą będę dla Ciebie miał?

A może chcesz dostawać regularne podsumowanie tego co wydarzyło się na blogu i w innych moich kanałach. Dzięki czemu będziesz zawsze na bierząco?

Wystarczy, że dołączysz do newslettera!

Imię:
E-mail:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *