Zawód: Analityk Gier – spotkanie z Ganymede
Wczoraj znowu spotkaliśmy się z firmą Ganymede w pubie Select żeby posłuchać jak się robi gry. Tym razem tematem była praca analityka. Prezentację prowadził Michał Witkowski, który z wykształcenia jest psychologiem.
Pierwszą rzeczą od której zaczęliśmy było to, że gry robi się dla gracza, a nie dla siebie. Niby oczywiste stwierdzenie, ale mimo to sporo deweloperów, zwłaszcza mniejszych błędnie zakłada, że jeśli im się gra podoba to na pewno spodoba się graczom. O ile było w tym sporo prawdy w czasach kiedy gry dopiero rozpoczynały swoją ekspansję tak teraz kiedy rynek jest bardzo duży i tak samo duża jest różnorodność odbiorców nie można zakładać, że wszystkim będzie się podobało to samo.
Potem przeszliśmy już do meritum prezentacji czyli do analizy zachowań graczy. Dowiedzieliśmy się, że w pozornie chaotycznych zachowaniach grupy można rozpoznać pewne wzorce, które w konsekwencji mogą prowadzić do odpowiedzi na postawioną na początku hipotezę. Brzmi naukowo? I właśnie tak jest. Analiza danych zbieranych od graczy jest zagadnieniem, do którego podchodzi się w sposób naukowy, podobny co tego znanego z uczelni i instytutów naukowych, a więc definiuje się problem, a następnie zbiera, przetwarza i interpretuje dane. Grunt to odpowiednie połączenie nauki i biznesu, a więc uwzględnienie wymagań obu dziedzin, czyli biznesowego dążenia do maksymalizacji zysków i jak największej efektywności oraz naukowej dbałości o szczegóły i prezentację wyników.
W pracy analityka, tak jak w pracy naukowca tak na prawdę najważniejsze są pytania. Odpowiedź na jedno rodzi kolejne, które pozwalają zgłębiać wiedzę w danym temacie i w konsekwencji prowadzą do pewnych wniosków, które można ostatecznie przedstawić zespołowi czy kierownictwu i rozpocząć tym samym dyskusję na temat możliwych rozwiązań problemu, dla którego zbierało się dane. Przy czym analityk musi być osobą jak najbardziej obiektywną i starać się prezentować rezultaty bez próby manipulacji nimi w zależności od własnych przekonać co do konkretnego produktu.
Podczas szukania odpowiedzi duża część pracy analityka to praca z danymi statystycznymi i dużą ilością tabel i wykresów. Jeśli ktoś nie lubi tabel i wykresów to nie jest to praca dla niego. Na pewno praca analityka zainteresuje osoby, które mają zacięcie naukowe, lubią szukać odpowiedzi na postawione pytania, wyciągać wnioski i zagłębiać się w temat. Dobry analityk powinien jednocześnie umieć radzić sobie z komunikacją z zespołem, potrafić prezentować dane i znać narzędzia ułatwiające, albo wręcz umożliwiające pracę, takie jak chociażby program Excel, który dla mniejszych zbiorów danych jest wystarczająco dobry, przynajmniej na początek, poza tym powinien (jeśli mówimy o pracy w gamedevie) być pasjonatem gier i umieć korzystać z intuicji, która często pozwala szybciej osiągnąć cel i znaleźć rozwiązanie.
Prezentacja była prowadzona w ciekawy i zabawny sposób, przez co miło mi się jej słuchało. Przy okazji jeśli ktoś byłby zainteresowany to Ganymede prowadzi rekrutację na kilka różnych stanowisk, ale po więcej szczegółów odsyłam na ich stronę www. No i warto wspomnieć, że dodatkowo przychodząc na spotkanie jak zawsze dostaliśmy żetony na darmowe piwo na barze :)
Leave a Comment