[KURS C#] Zakładamy pierwsze konto!

Poprzednio nauczyliśmy się tworzyć zmienne, a więc pudełka na dane. Wiemy też jak wygląda klasa, czyli schemat obiektów, jakie będziemy robić. Aplikacja bankowa dla naszego kolegi Jacka nabiera rozpędu. Pora abyśmy założyli w niej pierwsze konto.

Kurs w formie tekstowej nie jest tym czego szukasz? Świetnie! Bo z kodem CHCE_WIECEJ można uzyskać dostęp do kursu video uczącego podstaw języka C# 15% taniej! Kurs zawiera wiedzę z poniższego kursu i jeszcze więcej! Sprawdź na kurs-szarpania.pl!

Jedno konto proszę

W ćwiczeniu do poprzedniej części dodałeś zmienne w klasie konta oszczędnościowego (SavingsAccount) i teraz wygląda ona tak:

Skoro jest szablon to warto z niego skorzystać. Teraz mamy możliwość utworzenia pierwszego konta oszczędnościowego! Skorzystajmy więc z niej.

W pliku Program.cs dopiszmy po linijkach odpowiedzialnych za wyświetlanie nazwy aplikacji i autora linijkę, która robi coś bardzo ważnego – tworzy nowe konto:

Właśnie program bankowy, nad którym tak pracujemy założył pierwsze konto. „Jak to?” zapytasz. Już odpowiadam.

Budujemy

Przyjrzyjmy się tej jednej linijce kodu:

Dzieją się tutaj trzy rzeczy i przynajmniej dwie z nich poznaliśmy już poprzednio:

 • Definiujemy zmienną o nazwie savingsAccount, która jest typu SavingsAccount, co oznacza, że będzie mogła przechowywać obiekty tego typu.
 • Tworzymy nowy obiekt klasy SavingsAccount. To jest nowość, o której za moment.
 • Przypisujemy utworzony obiekt do naszej zmiennej, a więc chowamy go od pudełka podpisanego jako savingsAccount.

Skoro pierwszy i trzeci punkt są nam znane to przejdźmy do omówienia punktu drugiego.

Po pierwsze pojawia się tutaj nowe słowo kluczowe (listę słów kluczowych znajdziesz w jednym z wcześniejszych rozdziałów) –  new . Mówi ono, że chcemy utworzyć nowy obiekt, co z resztą sugeruje sama nazwa.

Następnie mamy nazwę klasy, której obiekt tworzymy.

Ale z jakiegoś powodu na końcu są jeszcze nawiasy okrągłe. Są one dlatego, że używamy tutaj pewnej funkcji każdej klasy. Jednak co to dokładnie jest poznamy przy okazji omawiania funkcji. W każdym razie taka konstrukcja czyli  new  +  NazwaKlasy  +  ();  umożliwia nam utworzenie, wyprodukowanie nowego egzemplarza obiektu takiego typu jaki podamy.

Proszę wypełnić formularz

Założyliśmy pierwsze konto. Jednak do tej pory nie podaliśmy nawet do kogo ono należy! Przyszedł czas uzupełnienia pustych miejsc jakie przewidzieliśmy w obiekcie kiedy pisaliśmy klasę.

Nauczyliśmy się jak wkładać wartość do zmiennej. Ale tam zmienna była typu tekstowego więc po prostu przypisywaliśmy do niej tekst. Ale jak to zrobić kiedy mamy zmienną typu SavingsAccount? Przypisaliśmy wartość takiego typu do tej zmiennej, jednak w żaden sposób nie uzupełnialiśmy pustych przestrzeni, które w tym typie zaprojektowaliśmy. Co robić?

Dostęp do wnętrza

Tutaj jest pora na dowiedzenie się jak dostać się do tych przestrzeni, do tych zmiennych, które przewidzieliśmy w klasie.

Skoro do zmiennej utworzonej bezpośrednio w funkcji Main dostawaliśmy się po nazwie to tutaj też powinno być to możliwe. Jednak wpisanie samej nazwy zmiennej znajdującej się w klasie, np. FirstName niewiele pomoże. Bo skąd program ma wiedzieć, o którą konkretnie zmienną Ci chodzi? Przecież obiektów, które mają tą zmienną może być dużo więcej.

Musimy więc powiedzieć aplikacji o jakie konkretnie konto nam chodzi. Dlatego musimy je wybrać poprzez podanie nazwy zmiennej do jakiej to konto wstawiliśmy. Wtedy za pomocą znaku kropki możemy już wybierać zmienne obecne w tym obiekcie.

Porównując to do wspominanej kiedyś obudowy komputera. Mamy serwis komputerowy. Potrzebujemy zamontować zasilacz. Chcemy go umieścić w miejscu przeznaczonym na taki właśnie zasilacz. Czy po prostu wchodzimy do serwisu i montujemy ten komponent? Nie. Bo takie miejsce, gdzie będziemy go mogli przykręcić samo w sobie nie istnieje. Istnieje ono w kontekście jakiejś obudowy.

Dlatego najpierw musimy wziąć odpowiednią obudowę (utworzony z klasy obiekt), zdjąć panel boczny (użycie znaku kropki) i dopiero włożyć zasilacz (przypisanie wartości do zmiennej o podanej nazwie). Dlatego wypełnienie danych utworzonego konta będzie wyglądało następująco

W ten oto sposób nie tylko założyliśmy pierwsze konto, ale też uzupełniliśmy jego dane. Jak widać jesteśmy pierwszym klientem banku bo konto o numerze ‚1’ przypadło nam ;)

Być może zdziwi Cię litera ‚M’ przy stanie konta. Jest ona użyta dlatego, że domyślnie jeśli wpisujemy stałe liczby to liczba z przecinkiem jest typu  double . Dodanie na końcu litery ‚M’ mówi wprost, że wpisujemy liczbę typu  decimal . ‚M’ może kojarzyć się z ‚Money’ bo typ  decimal  jest powszechnie używany w operacjach związanych z pieniędzmi.

Drukujemy

Jeżeli będziemy chcieli wypisać na ekranie dane konta to dostaniemy się do nich w analogiczny sposób jak robiliśmy to przypisując nowe wartości – skorzystamy ze znaku kropki.

Tak więc chcąc wypisać na ekranie wszystkie dane konta, które niedawno utworzyliśmy zrobimy to w ten sposób:

Wszystko fajnie, możemy wypisać w konsoli wszystkie wartości, ale przy nazwie projektu i autorze mieliśmy to ładnie sformatowane – była etykieta co to jest, dwukropek i dopiero nazwa. A teraz wyświetla nam się na ekranie jakaś wartość i nawet nie wiadomo co to. Jacek przecież nie będzie się za każdym razem zastanawiał czy to co jest wypisane to tytuł przelewu czy nazwisko klienta.

Więc dodajmy też etykiety do tego co wyświetlamy na ekranie. Na szczęście funkcja  WriteLine()  pozwala nam też skorzystać z parametrów w tekście. Oznacza to ni mniej ni więcej, że mamy możliwość wyświetlić tekst, w którym w odpowiednim miejscu pojawi się wartość naszej zmiennej. Robimy to w następujący sposób:

Teraz ta funkcja nie tylko przyjmuje tekst, ale też po przecinku przyjmuje to co chcemy wstawić w miejsca oznaczone w specjalny sposób – za pomocą nawiasów klamrowych, pomiędzy którymi znajduje się liczba mówiąca, którą wartość z tych podanych dalej ma reprezentować. Tylko liczone to jest od zera. W naszym przypadku mamy jedną wartość i jej numer to 0 dlatego w tekście wstawiamy  {0} .

Nie przejmuj się jeżeli w tym momencie nie rozumiesz co się tutaj dokładnie dzieje jeśli chodzi o funkcję  WriteLine() . Teraz chcę jedynie abyśmy mogli korzystać z jej dobrodziejstw mogąc wyświetlić na ekranie to i owo. Dlatego nie czuj się źle kopiując te fragmenty i tylko zmieniając we wskazanych miejscach wartości. Wiedza o tym co tutaj się dzieje pojawi się w przyszłych lekcjach.

Uruchommy aplikację wciskając klawisz F5. Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie, na ekranie powinniśmy zobaczyć dane naszego pierwszego konta wraz z ich opisami:

Ćwiczenie 1

Utwórz drugie konto oszczędnościowe przypisując je do drugiej zmiennej. Uzupełnij jego dane, a następnie wyświetl na ekranie dane obu kont.

Ćwiczenie 2

Utwórz obiekt konta rozliczeniowego. Uzupełnij dane dotyczące imienia, nazwiska i numeru PESEL właściciela biorąc je z utworzonego wcześniej konta oszczędnościowego zamiast wpisywać jako tekst w kodzie. Pozostałe dane wpisz ręcznie.

Wyświetl na ekranie dane wszystkich kont. Następnie zmień nazwisko w koncie oszczędnościowym, z którego brałeś dane dla konta rozliczeniowego i uruchom program jeszcze raz.

Dane w obu kontach powinny się zmienić.

Bank rośnie w siłę

W tym momencie mamy już w aplikacji utworzone trzy konta. Całkiem dobry wynik jak na bank, który dopiero powstaje! Kolega powinien być zadowolony z tego, że całość zaczyna przypominać to czego oczekuje i potrzebuje.

W dodatku już za moment, już po przejściu do następnej części, dowiemy się jak dodać pierwsze operacje i zachowania do naszej aplikacji! Chodźmy więc.

 

Poprzednia lekcja – wartość zmienną jest

Następna lekcja – zrobisz coś dla mnie?

Spis treści

Newsletter

Chcesz mieć ze mną stały kontakt i nie przegapić żadnej ważnej informacji, którą będę dla Ciebie miał?

A może chcesz dostawać regularne podsumowanie tego co wydarzyło się na blogu i w innych moich kanałach. Dzięki czemu będziesz zawsze na bierząco?

Wystarczy, że dołączysz do newslettera!

Imię:
E-mail:

6 thoughts on “[KURS C#] Zakładamy pierwsze konto!”

 1. W pierwszym przykładnie kodu jest błąd, bo PESEL jest typu „int”, a nie „long”.

  Po za tym super kurs, zupełnie inne podejście :)

 2. W kodzie będzie występował mały bug: program będzie obcinał pierwszą cyfrę PESELu osób urodzonych w latach 2000-2009. (zaczynają się od „0”)

  Jak na razie pochłaniam kurs z ochotą, znalezienie i samodzielne naprawienie buga daje dodatkowy zastrzyk motywacji ^^

  1. Tak, też zauważyłem ten błąd. Trzeba by zmienić na string albo przy wyświetlaniu uzupełniać zerami z przodu jak jest mniej cyfr :)

 3. Czemu Pesel nie jest jako string? Na nim też zdaje się nie wykonuje się żadnych operacji liczbowych.

  P.S super kurs, chyba przerobię w jeden dzień w ramach powtórzenia wiadomości :)

  1. Szczerze mówiąc miał być string, ale jak dobrze pamiętam to w trakcie pisania okazało się, że nie zrobiłem żadnej wartości liczbowej więc coś musiałem dać :D Przez to, że jest to liczba to jest też później błąd, bo nie da się zapisać numeru PESEL z 0 na początku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *