[KURS C#] Praca z klasą

Poznając niezbędną teorię ruszamy z tematem. Jacek czeka z otwarciem swojego banku na moment aż zakończymy projekt. Nie chcemy go zawieść. Dlatego skoro rozłożyliśmy już rusztowanie to pora na pierwsze warstwy murów.

Kurs w formie tekstowej nie jest tym czego szukasz? Świetnie! Bo z kodem CHCE_WIECEJ można uzyskać dostęp do kursu video uczącego podstaw języka C# 15% taniej! Kurs zawiera wiedzę z poniższego kursu i jeszcze więcej! Sprawdź na kurs-szarpania.pl!

Jest plan

Przypomnijmy sobie prosty diagram aplikacji jaki zaprojektowaliśmy kiedy omawialiśmy plan projektu:

Pokazuje on w uproszczony sposób czego będziemy potrzebowali.

I dzisiaj się on nam przyda. Bo na tym etapie zajmować się będziemy dodaniem odpowiednich klas do projektu.

Kod ukryty w diagramach

Jak już się dowiedzieliśmy z wcześniejszych rozważań klasy są to schematy obiektów, które będziemy chcieli tworzyć.

A co się tworzy w banku? Konta! Mamy na diagramie dwa rodzaje kont – rozliczeniowe i oszczędnościowe. Więc na pewno będą potrzebne klasy, które opiszą jak buduje się takie konto.

Pierwsza klasa

Żeby mieć o czym opowiadać dodajmy od razu do projektu pierwszą klasę związaną z aplikacją bankową. Będzie to klasa konta rozliczeniowego.

W kodzie będę zawsze używał angielskich nazw dla wszelkich typów i operacji. Jest to standardowa praktyka w znakomitej większości projektów.

Otwórzmy więc utworzony przez nas we wcześniejszych etapach projekt, jeśli jeszcze nie czeka otwarty i gotowy do rozbudowy.

Mając na ekranie Visual Studio z otwartym projektem znajdź w nim panel Solution Explorer, kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwie naszego projektu i z menu kontekstowego wybierz Add->Class…

W oknie, które się pojawi upewniamy się, że wybrana jest pozycja Class, a następnie wpisujemy nazwę pliku, która jednocześnie będzie nazwą naszej nowej klasy. W tym wypadku wpisujemy BillingAccount (angielska nazwa konta rozliczeniowego):

Wciskamy Add. W Solution Explorerze pojawił się nowy plik – ten, którego nazwę przed chwilą podaliśmy:

Visual Studio automatycznie otworzyło nam w edytorze nowo dodany plik z klasą. Wygląda on następująco:

Anatomia klas

Klasy w C# mają prostą budowę. Podstawa to słowo kluczowe class , po którym następuje nazwa klasy. Oprócz tego każda klasa musi się znaleźć w jakiejś przestrzeni nazw. Jeżeli nie dodawaliśmy jej w żadnym podfolderze to przestrzenią nazw będzie nazwa naszego projektu, w tym wypadku „Bank”. Mówimy więc, że „to jest schemat (class) o nazwie BillingAccount, który znajduje się w folderze (namespace) Bank„.

Za pomocą nawiasów klamrowych „oznaczyliśmy teren” czyli wyznaczyliśmy przestrzeń w jakiej będą mogły się zawierać elementy należące do tej klasy. Na razie ta przestrzeń jest pusta. Będziemy ją wypełniać wraz z postępami w pracy nad projektem dla Jacka.

Poza tym Visual Studio automatycznie dodaje nam w nowym pliku z klasą kilka systemowych „katalogów części” (using), które wg niego mogły by nam się przydać.

Ćwiczenie

W ramach ćwiczenia do tej lekcji dodaj w analogiczny jak powyżej sposób klasę dla konta oszczędnościowego (SavingsAccount).

Następnie uruchom aplikację. Jeżeli wszystko wykonałeś poprawnie powinna się ona uruchomić i wyświetlić na ekranie tekst, który dodaliśmy do niej w poprzedniej lekcji.

Lista plików w naszym projekcie powinna wyglądać na koniec następująco:

 

Robota pierwsza klasa

Udało się! Projekt aplikacji bankowej dla Jacka zaczyna nabierać kształtów! Dodaliśmy pierwsze klasy z poważnie brzmiącymi nazwami.

Teraz tylko je uzupełnić, dodać kilka operacji i gotowe…

 

Poprzednia lekcja – zaczynamy od rusztowania

Następna lekcja – wartość zmienną jest

Spis treści

Newsletter

Chcesz mieć ze mną stały kontakt i nie przegapić żadnej ważnej informacji, którą będę dla Ciebie miał?

A może chcesz dostawać regularne podsumowanie tego co wydarzyło się na blogu i w innych moich kanałach. Dzięki czemu będziesz zawsze na bierząco?

Wystarczy, że dołączysz do newslettera!

Imię:
E-mail:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *