Podsumowanie stycznia 2020

01 lutego 2020 o 15:39 Autor:

Minął nam właśnie pierwszy miesiąc roku 2020. Jeżeli chodzi o wydarzenia na świecie to było co najmniej ciekawie – od tematu wojny, przez wypalony kraj po epidemię.

A co w tym czasie wydarzyło się w mojej działalności? O tym jest ten wpis. I chciałbym żeby takie podsumowania pojawiały się częściej. Jeszcze nie mam konkretnej formy w jakiej uważam, że będzie to się najlepiej prezentować. Także wszystko przed nami.

Blog

Początek roku to ponowny rozkwit mojej działalności blogowej. W jej ramach pojawił się szereg tekstów:

Do przeczytania każdego z nich oczywiście bardzo gorąco zachęcam!

Poza tekstami zabrałem się też za warstwę wizualną bloga i jestem w trakcie przygotowywania nowego layoutu. Pomysł na design przedstawiłem we wpisie na Facebooku. Aktualnie jestem w trakcie developmentu. Jeżeli czas i okoliczności pozwolą to może na Youtubie pojawią się jakieś live streamy z tego procesu. Tak więc zapraszam do subskrybowania również mojego kanału.

Założenie jest takie żeby nowa odsłona bloga była maksymalnie przejrzysta, spójna i przede wszystkim lekka. A sam layout będę chciał też adaptować do innych moich projektów, zmieniając ewentualnie kolorystykę czy akcenty. Więc jest szansa, że niezależnie którą z moich stron zobaczysz to pomyślisz „ok, jestem na stronie Marka”.

Youtube

Jeżeli chodzi o działalnosć na platformie Youtube to tutaj działo się trochę mniej. Ale to nie znaczy, że było nudno!

W styczniu wypuściłem dwie rzeczy. Z czego jedna to jest humorystyczny film o tym jak zacząć naukę programowania. Druga to streamy „z placu boju” czyli seria wieczornych transmisji gdzie można zobaczyć jak walczę z jakimś kodem. Akurat do tej pory był to jeden projekt, który wymyśliłem i rozwijam.

Również zapraszam do obejrzenia ich i zostawienia jakiejś łapki w górę lub komentarza. A może nawet subskrypcji.

Kanał w tym momencie będzie szedł prawdopodobnie bardziej w stronę wydarzeń na żywo i pracy z kodem. Więc będzie to miejsce gdzie z jednej strony będę pokazywał jak pracuję i będzie można zobaczyć jak wygląda praca programisty, a z drugiej strony będzie to dobre miejsce żeby pogadać na żywo i zadawać mi pytania albo podejmować dyskusje.

Styczeń zakończył się 272 subskrypcjami na liczniku. Cel na ten rok to dojście do 1000 subskrybentów. Ta liczba otwiera nowe opcje na kanale dlatego przyjąłem, że będzie dobrym punktem, do którego można dążyć.

Pomożesz ją osiągnąć subskrybując mój kanał?

Kursy

Poza regularną pracą i działalnością na blogu i Youtubie buduję też kursy dla osób, które wkraczają w programowanie. Są one dostępna na stronie kurs-szarpania.pl.

W tym momencie liczba kursantów przekroczyła już 50 osób. Z czego kilka osób dołączyło w samym styczniu. Większość z nich to osoby, które dołączyły do kursu podstaw języka C#.

Pierwszy miesiąc roku 2020 dla tej działalności rozpoczął się kiepsko bo anulowałem kurs poszerzający wiedzę w zakresie ASP.NET Core. Wziąłem na siebie za dużo i nie byłem w stanie go dowieźć. Osoby, które wykupiły dostęp w przedsprzedaży dostały oczywiście pełny zwrot pieniędzy. Tak więc w tym momencie są u mnie dwa kursy – podstawy C# i podstawy ASP.NET Core.

Jednak ten drugi kurs jest teraz niedostępny. Osoby, które do niego dołączyły dostały pełny materiał jednak wstrzymuję się ze wznowieniem sprzedaży żeby wszystko jeszcze sprawdzić i ewentualnie wyeliminować błędy. Jeżeli na pewno chcesz nie przegapić ponownego otwarcia to zapraszam Cię do newslettera – albo tutaj na blogu, albo na stronie kurs-szarpania.pl.

Co teraz?

W tej chwili skupiam się na najczęściej wybieranym kursie czyli kursie języka C#. Do tej pory dostępna była darmowa, pisana wersja na moim blogu i płatny kurs video z dostępem do społeczności i zamkniętych wydarzeń. Ich treść nie sugerowała co dla kogo będzie lepsze, oba też mają swoje wady. Dlatego w tej chwili pracuję intensywnie nad zmianami w tej materii. Tak żeby nikt nie miał wątpliwości co wybrać i żeby było wiadomo dlaczego warto wydać kilka złotych za dodatkowy materiał.

Pierwsza rzecz jaka się wydarzy dotyczy kursu na blogu. Ponieważ powstał on długo przed tym jak założyłem działalność komercyjną i osobną platformę to był on po prostu jedną ze stron tutaj dodanych. I przyznaję, że generuje całkiem spory procent ruchu na blogu. Co mnie bardzo cieszy. Jednak jako, że przez to mam część treści szkoleniowy tutaj, a część w osobnym systemie to w styczniu postanowiłem, że kurs C# z bloga zostanie całkowicie przeniesiony na platformę kurs-szarpania.pl. Nadal ten który jest darmowy pozostanie darmowy. Jednak jest już w trakcie odświeżania i uzupełniania o więcej treści. Tak naprawdę będzie to część kursu płatnego. Dzięki temu osoby, którym wystarczy taka porcja informacji będą mogły skorzystać z darmowej, minimalnej wersji, a osoby, którym to nie wystarczy dostaną możliwość nabycia wersji rozszerzonej.

I jeżeli chodzi o tą rozszerzoną, płatną wersję to tak jak mówiłem będzie ona poszerzeniem tematu z kursu darmowego. To znaczy będzie od razu widać, że tak jest. Jakiś czas temu przeprowadziłem ankietę wśród kursantów więc mam na czym bazować wprowadzając modyfikacje. Przede wszystkim zmiana będzie w formie. Z kursu video przechodzę do kursu, w którym większość treści jest w formie tekstowej, co bardzo ułatwi pracę z kodem. Ale będą też filmy. Uzupełnią one tekst pokazując pewne elementy, które łatwiej zrozumieć patrząc na nie „w ruchu”.

Oprócz tego szukam dobrego rozwiązania dla społeczności, które uzupełni grupę na Facebooku i da możliwość żywych dyskusji – rozważam m.in. Slack albo MS Teams. Ten pomysł także powstał w styczniu.

Inne działania

Poza wyżej wymienionymi rzeczami mam też takie, które albo są w fazie pomysłu albo są robione „przy okazji”.

Jedną z takich rzeczy są projekty, które po prostu programuję po godzinach. Przewijają się one i będą przewijać w różnych moich mediach. Tak jak np. projekt, który możecie zobaczyć w ostatnich transmisjach na Youtubie. Zaczął on powstawać w styczniu. Jeżeli ktoś jest ciekawy co robię i jak robię to wystarczy, że będzie śledzić mojej social media albo kanał youtubowy i bloga. Jednak jeśli kogoś interesuje też sam kod to mam również dostępny profil na GitHubie, na który zapraszam.

Inny temat, który gdzieś z tyłu jest i czeka na swoje 5 minut to storna ekoapps.pl. Kilka osób zapisało się już do newslettera. Są też pierwsze polubienia na Facebooku gdzie nawet jakieś wpisy zamieściłem w minionym miesiącu. Temat m.in. wydajności aplikacji w kontekście zużycia energii mimo, że ciekawy i bardzo chciałby w końcu się nim zająć to jednak nadal czeka. Ale pamiętam o tym więc kto wie co się podzieje w kolejnych miesiącach.

Podsumowując

Styczeń okazał się całkiem niezłym miesiącem jeżeli chodzi o moją internetową działalność. Mimo pewnych problemów muszę przyznać, że powstało sporo nowych treści i ogólna aktywność odbiorców – czyli Was – jest całkiem niezła. Tak więc z nadzieją patrzę na dalszą część roku (o ile nas epidemia albo wojna nie wykończy).

Jeżeli macie jakieś sugestie co do treści, albo tematy, o których wg Was powinienem napisać albo nagrać materiał to zachęcam do wysyłania ich w komentarzach albo po prostu na maila contact@zajacmarek.com. Chętnie będę je czytał :)

A Wy jak oceniacie miniony miesiąc?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *