Pomysł: Defender – tytuł roboczy

10 października 2012 o 20:45 Autor:

Ponieważ jest potrzeba abym zaproponował jakiś projekt gry do głowy wpadł mi jeden, który postaram się tutaj opisać. Roboczo grę nazwałem „Defender”.

W wielkim skrócie grę można opisać tak: Wcielasz się w postać wybitnego konstruktora konstrukcji obronnych. Król jednego z państw nękanych przez wrogów prosi cię o pomoc podczas obrony ostatniego ocalałego miasta i zamku. Jeśli uda ci się odeprzeć atak, państwo będzie mogło w spokoju przygotowywać się do odzyskiwania swoich ziem, a król na pewno nie poskąpi złota na rozwój twojego warsztatu.

Od razu przejdę do opisu mechanizmów bez zbędnego zagłębiania się w fabułę, która może zostać doprecyzowana w trakcie tworzenia, gdyż w dużej mierze będzie ona służyła jedynie jako pretekst do rozpoczynania kolejnych zadań.

Ogólnym zadaniem gracza będzie budowanie mechanizmów i pułapek mających uniemożliwić dostanie się wroga do miasta. Pułapki będą konstruowane w warsztacie. Po rozpoczęciu gry warsztat gracza będzie umiejscowiony niedaleko pierwszego miasta, któremu ma zapewnić ochronę.

Jak wyglądać będzie budowanie pułapek? Już wyjaśniam. Gracz będzie miał do dyspozycji wszelkiej maści elementy typu zapadnie, wyrzutnie itd. z których będzie musiał złożyć np. mechanizm zasypujący wrogie oddziały kamieniami. Pułapki będą mogły być albo wolnostojące czyli takie, które po prostu będzie można położyć np. pomiędzy skałami lub przytwierdzone do podpór zrobionych z drewnianych belek. Poniżej przykład tej samej konstrukcji w wykonaniu wykorzystującym teren (1) i podpory (2):

Wybór sposobu umieszczania elementów będzie zależny od terenu na danej planszy.

Rodzaj terenu może dawać pewne bonusy. I tak:

  • -Las – daje możliwość zakupienia podpór pod pułapki już w mieście bez konieczności ich transportu
  • -Góry – dają darmowe kamienie, które można wykorzystać w pułapkach

Wspomniałem o transporcie. Otóż do każdego miasta, któremu mamy pomóc trzeba przetransportować zbudowany sprzęt. Jednak wielkość ładunku jest ograniczona ( wraz z postępami w grze będzie możliwość ulepszenia tego elementu) dlatego np. możliwość zdobycia drewnianych belek już w mieście pozwala na nie zabieranie ich ze sobą i dodanie tych elementów do konstrukcji już na miejscu.

Konstrukcje można budować w dwóch miejscach:

  • -w warsztacie
  • -przed bramami miasta

Budowanie w warsztacie umożliwia prowadzenie testów. Zaś możliwość budowy w mieście pozwala uzupełnić konstrukcję o elementy pozyskane na miejscu.

Również czas jest ograniczony. Kiedy dowiadujemy się o ataku wroga na zaprzyjaźnione miasto dostajemy odpowiednią ilość czasu na wykonanie zadania. Jednak to ograniczenie nie polega na odliczaniu kolejnych minut w trakcie projektowania, a na „koszcie” wykonywania pewnych czynności, np (wartości przykładowe):

  • -każdy test w warsztacie zabiera 1 dzień.
  • -podróż do miasta w celu zbadania terenu 1 dzień/6 pól odległości
  • -podróż do miasta 1 dzień/4 pola odległości
  • -rozłożenie konstrukcji przed bramami 1 dzień

Jak widać transport zajmuje sporo czasu dlatego będzie możliwość przenoszenia swojego warsztatu w różne miejsca na mapie.

W trakcie gry będzie możliwość kupowania lub zdobywania w misjach ulepszeń  i nowych elementów do konstrukcji.

Rozgrywka będzie w dużej mierze bazowała na fizyce.

 

Opis jest dosyć ogólny i pisany raczej dla pokazania idei dlatego mogą nie być w nim wyjaśnione niektóre elementy mechaniki gry.

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *