Kiedy wiadomo co mamy zrobić czas w końcu zabrać się za coś praktycznego. Jednak żaden rzemieślnik nie rozpoczyna pracy bez przygotowania narzędzi. Dlatego rozpoczniemy od wyposażenia naszego komputera w niezbędny do pracy zestaw takich właśnie narzędzi.
Komputer mamy uruchomiony. Windows już tylko czeka aż rozszerzymy jego możliwości przez zainstalowanie nowego oprogramowania, które wspomoże nas w pracy.
Dlatego ze strony Visual Studio ściągamy instalator wersji Społeczność (Community). Jest ona całkowicie darmowa. Można ją jednak wykorzystywać również komercyjnie w małej firmie.
Niestety Visual Studio 2017 oferuje tylko instalację online. Instalator, który pobraliśmy dopiero pozwoli nam pobrać wszystkie potrzebne pliki. Także uruchom ściągniętą aplikację. Na ekranie pojawi się ekran podobny do poniższego:
Zaznacz pierwszy element „Programowanie aplikacji klasycznych dla platformy .NET”. Właśnie takiego typu aplikację stworzymy:
Jako, że nauka programowania i rozwój w tej dziedzinie w zdecydowanej większości opiera się na języku angielskim dlatego również w tym języku warto mieć swoje środowisko. Zrozumiesz dlaczego jest to przydatne w momencie kiedy będziesz musiał znaleźć przyczynę błędu w internecie.
O ile skopiowanie treści błędu w języku angielskim da nam mnóstwo odpowiedzi z bardzo dużej liczby stron, tak zrobienie tego samego w języku polskim może nie przekierować nawet na oficjalną stronę Microsoftu.
Dlatego aby Visual Studio mieć w języku angielskim przejdź do zakładki „Pakiety językowe” i zostaw zaznaczony jedynie język angielski:
Domyślnie Visual Studio zostanie zainstalowane na dysku C: w katalogu „Program Files (x86)”. Można tę ścieżkę zmienić jednak i tak IDE sporą część plików umieści na partycji systemowej. Dlatego osobiście, żeby nie rozrzucać programu po kilku dyskach zostawiam domyślną lokalizację.
Teraz klikamy „Zainstaluj” i czekamy aż instalacja dobiegnie końca. W czasie jej trwania instalator pobierze wszystkie niezbędne pliki dlatego potrzebne jest połączenie z internetem.
Jeżeli zaznaczyliśmy opcję „Uruchom po zainstalowaniu” to naszym oczom powinien pojawić się ekran startowy Visual Studio 2017 podobny do poniższego:
Visual Studio 2017 Community mimo, że jest darmowe to wymaga zalogowania się do konta Microsoft. Bez tego działa jedynie przez kilkadziesiąt dni podobnie jak wersje testowe większości aplikacji.
Na potrzeby tego kursu nie ma potrzeby rejestrowania się. Jednak jeżeli chcesz zostać z programowaniem w języku C# na dłużej to polecam to zrobić od razu zamiast być zaskoczonym w momencie kiedy będziesz chciał usiąść na chwilę do kodu za kilka tygodni.
Skoro mamy już zainstalowane narzędzie, którego będziemy używać to przygotujmy od razu zalążek naszego poważnego projektu dla kolegi.
W tym miejscu jedynie pokażę jak możemy dodać nowy projekt. Szczegóły na temat tego co się tam znajduje poznamy później.
Wszystkie polecenia będę pokazywał na podstawie angielskiej wersji Visual Studio, ponieważ jest to wersja językowa używana przez zdecydowaną większość programistów.
Aby utworzyć nowy projekt wybierz z menu „File”, a następnie „New” i „Project…”.
W oknie, które się pojawi znajdź pozycję „Console App (.NET Framework)”. Zaznacz ją.
Jeżeli nie widzisz takiej pozycji to na liście po lewej stronie wybierz „Windows Desktop”. Następnie zmień nazwę projektu na „Bank” (pole zaznaczone na poniższych zrzucie ekranu niebieskim kolorem). Możesz też zmienić ścieżkę w jakiej zostanie utworzony nasz projekt. W tym celu wybierz przycisk „Browse…” i znajdź folder, w którym chcesz zapisać nowy projekt.
Po kliknięciu „OK” Visual Studio utworzy nowy projekt i naszym oczom ukaże się poniższy widok:
Zaznaczyłem na nim trzy obszary, które będą nas najbardziej interesować:
Jeżeli wszystko zostało zrobione poprawnie to kliknięcie zielonej strzałki z napisem „Start” na górnym pasku, albo wciśnięcie klawisza F5 na klawiaturze powinno spowodować, że po chwili otworzy nam się na ekranie czarne okno konsoli i praktycznie natychmiast zniknie.
W ten sposób uruchomiliśmy pierwszy program w języku C#. Nie robi on nic poza tym, że się włącza i od razu wyłącza. Jednak to już coś.
Na pewno zastanawiasz się jak od takiego działania przejdziemy do aplikacji bankowej. Aby się tego dowiedzieć ruszajmy do następnych lekcji!
Poprzednia lekcja – obiekty wokół nas
Leave a Comment