Live Share – sposób na zdalny pair programming

20 marca 2020 o 18:41 Autor:

Jako programistom zdarza nam się pracować zdalnie. Zwłaszcza teraz jest to powszechna, chociaż niestety po prostu wymuszona forma współpracy w zespole. A skoro nie pracujemy sami to też przydarzają się sytuacje kiedy chcemy z kimś skonsultować nasz kod. Albo wspólnie rozwiązać jakiś problem w nim. I zazwyczaj wykorzystujemy do tego znaną wszystkim funkcję udostępniania ekranu w aplikacjach do rozmów wideo. Jednak wada tego rozwiązania jest taka, że odbiorca chcąc coś zobaczyć albo zmienić musi nas prosić żebyśmy przescrollowali ekran albo dopisali jakąś linijkę.

A co gdybyśmy mogli wspólnie edytować kod na odległość?

Nie taka nowość

Koncepcja wspólnej pracy nad plikami jest już bardzo dobrze znana użytkownikom takich aplikacji jak np. Google Docs. Ile to grup na studiach rozwiązywało jakieś zadanie albo zapisywało się na coś edytując wspólnie jeden dokument. Również w pakiecie Office taka opcja powoli wchodzi na salony. Więc czemu nie można by tego zrobić z kodem?

Można.

I to właśnie zrobił Microsoft pokazując 2 lata temu narzędzie znane pod nazwą Live Share. Nie jest to więc żadna nowość. Jednak w tym momencie ma ono większy sens. Dlatego że jest domyślnie dostępne zarówno we wszystkich wersjach Visual Studio 2019 jak i w postaci rozszerzenia do edytora Visual Studio Code. Nie jest więc ograniczone tylko do aplikacji tworzonych w technologiach Microsoftu. W końcu Visual Studio Code jest też bardzo popularnym narzędziem wśród wszelkiej maści frontend czy ogólnie javascript developerów.

Live Share w Visual Studio Code

Jak więc możesz skorzystać z Live Share w VS Code żeby pracować wspólnie z koleżankami i kolegami nad plikami z kodem? Droga do tego jest bardzo prosta.

Największą przeszkodą dla większości będzie prawdopodobnie to, że wymagane jest konto Microsoftu albo GitHuba. No i jeżeli nie jesteście w jednej sieci lokalnej to komunikacja, a więc w pewnym sensie kod, który piszecie, przechodzi przez serwery Microsoftu.

Instalacja i użytkowanie

Aby skorzystać z Live Share w Visual Studio Code znajdź i zainstaluj rozszerzenie Live Share Extension Pack:

W tym momencie jest on udostępniany jako Preview. A więc mogą się zdarzyć błędy. Pewnie czasami zerwie połączenie albo coś się przytnie.

Kiedy dodatek Ci się zainstaluje to będziesz mieć do wyboru nowy przycisk w oknie edytora. Klikając go możesz rozpocząć nową sesję. Standardową, która daje możliwość edycji wszystkich. Albo read-only gdzie pozostali mogą tylko czytać kod.

Kiedy sesja wystartuje będziesz widzieć listę wszystkich uczestników. A żeby nowa osoba mogła dołączyć wystarczy, że wyślesz jej link, który skopiujesz do schowka klikając przycisk przy kafelku Session Details:

Teraz kiedy ktoś otworzy ten link i ma też zainstalowany ten sam dodatek w Visual Studio Code to może dołączyć do sesji. Wystarczy, że też zaloguje się do swojego konta Microsoftu albo GitHuba.

Po chwili zobaczysz go na liście uczestników, a jemu wyświetli się Twój kod w jego edytorze. Kursor domyślnie będzie ustawiony tam gdzie Twój. Dzięki temu nie musisz mówić na który plik teraz patrzysz. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby druga osoba zaczęła przeglądać albo też edytować kod. I od razu będziesz to u siebie widzieć, wraz z kursorem informującym kto ten kod zmienia.

I to tyle. Już możecie wspólnie pracować nad plikami. Nawet jeżeli dzielą was setki kilometrów.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *