Za długo wybierasz pierwszy język programowania

Mnóstwo początkujących programistów przesiaduje tygodniami w internecie szukając odpowiedzi na pytanie „od jakiego języka zacząć naukę programowania?”. Prawda jest taka, że jest to marnowanie czasu. Nieważne co wybierzesz. Ważne żebyś zaczął z tego języka korzystać.

Język programowania jest tylko narzędziem. Umiejętności, które poznajemy pisząc faktycznie programy są bardziej uniwersalne. Dlatego nie marnuj swojego cennego czasu i zacznij pisać w tym co uznasz za wygodne dla Ciebie. Bo nauczenie się składni czy jakiejś biblioteki jest łatwiejsze niż nauczenie się programowania jako takiego.

Więcej na ten temat mówię w filmie na moim kanale:

Dlaczego?

Trendy na rynku i wymagania się zmieniają. Języki w jakich programujemy ewoluują i w specyficznych zastosowaniach są wypierane przez inne. Myślę, że dużo lepszym podejściem jest podjęcie szybkiej decyzji i wkroczenie w świat pisania kodu niż zastanawianie się nad znalezieniem tego jednego idealnego języka. Bo i tak ten język prędzej czy później się zmieni.

Branża programistyczna jest na tyle dynamiczną działką, że nie można się przywiązywać do jednego rozwiązania. Również dotyczy to języków programowania. Jeśli okaże się, że wybrałeś źle i musisz zmienić język po kilku tygodniach to nawet lepiej. Nie dość, że przekonasz się dlaczego uważasz, że nie jest od dla Ciebie to w dodatku poćwiczysz naukę nowych rzeczy i reagowanie na konieczność zmian.

Zdobycie wiedzy potrzebnej do rozpoczęcia pracy to nie jest kwestia tygodni. Więc „zmarnowanie” kilku tygodni przez niewłaściwy wybór nie jest niczym złym. I na pewno nie zrujnuje to Twojej kariery. Bo doświadczenie zdobyte w tym czasie zostanie w głowie i przyda się przy okazji nauki kolejnego języka.

Dlatego poszukaj kursów z podstaw wybranych języków (takich jak mój kurs języka C#) i po prostu spróbuj coś w nich napisać. Będzie to najlepszy sposób na przekonanie się czy dany język jest dla Ciebie. Bo opinie osób trzecich mogą być różne. Ale to Ty będzie potem z tego korzystał i to Tobie ma to odpowiadać.

PS: Tylko nie wybieraj C++!

Wiesz, że możesz mnie znaleźć nie tylko na tym blogu?

Wszystkie miejsca, w których udzielam się w internecie poznacz na stronie codewin.pl.

Szukasz książek dla programistów i jednocześnie chcesz wesprzeć tego bloga? Sprawdź ofertę wydawnictwa Helion klikając w TEN LINK.

1 thought on “Za długo wybierasz pierwszy język programowania”

  1. Ja bym polecił jednak RPG Makera XP ;-)

    Niby nie jest to język programowania ale to dzięki niemu zrozumiałem działanie funkcji i zmiennych, a jak się znudzi to zawsze można spojrzeć na kod w rubinie.

    Albo inny program, sam zacząłem tak szukać pierwszego języka. Etap 1 przeskanowanie składni, wyszło PHP, Python i Coffee Script. Etap 2 użyteczność, odpadł Coffee Script (Javascript wydawał się zbyt pokręcony), nie znalazłem żadnego ciekawego projektu w Pythonie to wziąłem się za WordPressa i tak już został mi PHP. Teraz próbuję co nieco w Symfonii … i widzę, że do WordPressa, czy Friendici jeszcze daleko i zastanawiam się czy zmiana języka coś pomoże, a potem i tak wracam do jakiegoś projektu na PHP.

    To jak z niemieckim, mówiłem w miarę płynnie, przestał być potrzebny i wszystko zapomniałem. Okazało się, źe 90% czasu i tak spędzam w angielskim internecie, więc przerzuciłem się na angielski i choćbym nie wiem jak próbował, to zawsze do niego wracam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *