SOLIDny tydzień – zakończenie

Zakończył się mój cykl „SOLIDny tydzień”. Przez te kilka dni starałem Ci się przekazać w jak najprostszych słowach wiedzę o każdej z zasad SOLIDa. Poniżej znajdują się linki do każdego odcinka poświęconego kolejnym literom:

– S czyli Single Responsibility
– O czyli Open/Closed
– L czyli Liskov Substitution
– I czyli Interface Segregation
– D czyli Dependency Inversion

Jeżeli chcesz dokładniej poznać zasady pisania dobrego kodu to bardzo mocno polecam Ci książkę Roberta C. Martina – „Czysty kod”. Niech będzie to Twoja programistyczna biblia.
Reguły SOLIDa jak i inne tego typu mogą na początku wydawać się zbędne i wymagające dużo więcej czasu i kodu. Jednak uwierz mi, stosowanie ich daje naprawdę wymierne korzyści w dłuższej perspektywie czasu. Jest to ten typ korzyści, które pojawiają się po kilku tygodniach/miesiącach i drastycznie poprawiają jakość dalszej pracy.

Zachęcam Cię do dalszego, świadomego wykorzystywania tych zasad w swoim kodzie. Gwarantuję Ci, że przy pierwszej większej zmianie funkcjonalności docenisz jak bardzo są to wartościowe reguły.

W przyszłości pewnie pojawią się kolejne tego typu krótkie cykle. Jeżeli chcesz żebym powiedział o czymś w podobnej formule to zostaw komentarz pod tym postem albo na Facebooku :)

Wiesz, że możesz mnie znaleźć nie tylko na tym blogu?

Wszystkie miejsca, w których udzielam się w internecie poznacz na stronie codewin.pl.

Szukasz książek dla programistów i jednocześnie chcesz wesprzeć tego bloga? Sprawdź ofertę wydawnictwa Helion klikając w TEN LINK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *