Szukając pracy koniecznie musisz znać te miejsca w sieci

Dawno już skończyły się czasy kiedy ogłoszeń o pracę szukało się w gazetach. Teraz kończą się czasy kiedy ogłoszeń o pracę szuka się na portalach z ogłoszeniami o pracę. Szukając pracy jako programista musisz pozbyć się starych przyzwyczajeń. Teraz rządzą social media.

Rekrutacja idzie w social media

Wg danych z 2015r. 92% rekruterów wykorzystuje w codziennej pracy media społecznościowe podczas szukania kandydatów. Skoro oni tam są to dlaczego nie ma tam Ciebie?!

Zwróć uwagę, że mowa jest o rekruterach szukających pracowników. Co oznacza ni mniej ni więcej, że to praca szuka człowieka. To Ty jesteś tym, którego pożąda rynek! Musisz tylko dać szansę się odnaleźć.

Rekruterzy są aktywni w naprawdę wielu mediach społecznościowych. Ale można wśród nich znaleźć te zdecydowanie dominujące, na których powinieneś się skupić.

Raport wykorzystania social media przez rekruterów. Na szczycie LinkedIn, zaraz za nim Facebook
https://www.jobvite.com/jobvite-news-and-reports/welcome-to-the-2015-recruiter-nation-formerly-known-as-the-social-recruiting-survey/

LinkedIn na szczycie, Facebook goni

Na wykresie powyżej widać wyraźną dominację LinkedIn’a, który od 2016r. znajduje się w rękach Microsoftu i po zakupie przeszedł sporą metamorfozę wizualną. Na drugim miejscu, z wyraźnie mniejszym, ale nadal bardzo dużym udziałem jest portal Marka Zuckerberga. Nie ma się co dziwić, w końcu w 2017r. na Facebooku było już 2 miliardy użytkowników miesięcznie. Całkiem spora grupa potencjalnych kandydatów.

Przyjrzyjmy się więc tym dwóm platformom trochę bliżej.

LinkedIn

Ten założony w 2003r. serwis jest bezpośrednio nastawiony na kontakty biznesowe. Skupia głównie osoby związane z branżami technicznymi lub pracujące na wysokich szczeblach jak dyrektorzy, a dla programistów jest czymś oczywistym. Jeśli nie masz w nim profilu to tak jakbyś nie istniał w świecie IT.

Wielu osobom LinkedIn nadal kojarzy się jedynie z miejscem gdzie wpisujemy trochę danych o sobie tworząc po prostu CV online. Jednak w tym momencie portal oferuje dużo więcej. Od czasu przejęcia go przez Microsoft LinkedIn odświeżył wygląd i mocno skupił się również na funkcjach społecznościowych. Posiada nawet odpowiednik facebookowej tablicy gdzie możesz publikować statusy. Warto z tego korzystać i chwalić się swoimi osiągnięciami. Być może wystąpiłeś na jakimś spotkaniu? A może Twój projekt osiągnął jakiś sukces? Pisz o tym na LinkedInie!

Pamiętaj żeby zawsze mieć aktualny profil. Zmiana pracy, albo poznanie nowych technologii powinny się w miarę szybko pojawić w tym miejscu. Zagwarantuje Ci to zainteresowanie ze strony rekruterów, którzy tylko czekają na osoby pasujące do ich ogłoszeń.

Facebook

Portal, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Obecnie najpopularniejsze miejsce w sieci, przejmujące rolę miejsca do spotkań ze znajomymi. Ale niech Cię to nie zwiedzie. Facebook to również miejsce gdzie znajdziesz swoją pracę.

Na Facebooku przede wszystkim możesz znaleźć grupy skupione wokół ofert pracy z danej technologii czy miasta, takie jak .NET Developers Poland Job Market. Takie miejsca to prawdziwa skarbnica świeżych ofert pracy. W dodatku są to oferty w ogromnej większości wartościowe. W końcu zamieszczając słabe ogłoszenie w takich miejscach pracodawca naraża się na nieprzychylne, bezpośrednie komentarze pod postami.

Oprócz przeglądania grup z ogłoszeniami możesz również udzielać się w grupach tematycznych dotyczących technologii, których się uczysz. Facebook pod tym względem częściowo zastąpił fora internetowe. Udzielając się w takich miejscach masz szansę zostać zauważonym przez osoby, które akurat szukają kandydatów. Często też pracownicy firmy, kuszeni nagrodami za polecenie nowego pracownika, zagadują pytając czy nie chciałbyś spróbować i przyjść na rozmowę.

Pamiętaj też, że szukając pracy możesz być sprawdzony na Facebooku przez rekruterów. Miej to na uwadze publikując publiczny post z grubej imprezy ;)

Szukając pracy bądź aktywny

Szukając pracy jako programista nie możesz ograniczyć się do przygotowania CV czy to w formie PDFa czy profilu na LinkedIn. Musisz być aktywny.

Tak jak wspomniałem, opisując Facebooka, możesz udzielać się na grupach tematycznych. Bardzo polecam również fora dyskusyjne.  W trakcie szukania pracy każdy Twój ruch w sieci może być pomocny. Korzystając aktywnie i we właściwy sposób z opisanych wyżej portali społecznościowych drastycznie zwiększasz swoje szanse na powodzenie. Wystarczy, że podzielisz się ciekawym artykułem, który znalazłeś ucząc się nowej technologii. Albo dasz link do aplikacji, którą w ramach treningu zrobiłeś. Wszystko ma znaczenie. Wpisanie na LinkedIn „od przyszłego miesiąca szukam pracy jako programista Java w Warszawie” na pewno nie przejdzie niezauważone.

Nie tylko daj się znaleźć, ale również samemu szukaj. Mając tak łatwy dostęp do informacji możesz swobodnie przeglądać propozycje z interesujących Cię dziedzin. W świecie cyfrowych kontaktów bądź gotowy na różne działania.

Newsletter

Chcesz mieć ze mną stały kontakt i nie przegapić żadnej ważnej informacji, którą będę dla Ciebie miał?

A może chcesz dostawać regularne podsumowanie tego co wydarzyło się na blogu i w innych moich kanałach. Dzięki czemu będziesz zawsze na bierząco?

Wystarczy, że dołączysz do newslettera!

Imię:
E-mail:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *