Studia informatyczne nie uczą programowania

13 sierpnia 2017 o 12:20 Autor:

Dla jednych oczywistość, a dla drugich szok. Ale taka jest prawda – studia informatyczne nie nauczą Cię programowania!

Osoby, które zdecydowały, że chcą zostać programistami w momencie kiedy jeszcze nie poszły na studia, albo pracują w innej branży zadają to pytanie. Czy warto iść na studia jeśli chce się być programistą? Najprostsza odpowiedź brzmi „to zależy”.

Jednak w tym pytaniu jest jedna rzecz, która jest praktycznie pewna – studia nie przygotują Cię do pracy w zawodzie programisty. Tzn. nie jest tak, że wiedza nie będzie czasami przydatna, ale żadne studia, nawet informatyczne nie dadzą wiedzy stricte związanej z programowaniem w korporacji.

Co dają studia?

Oczywiście nie można powiedzieć, że studia informatyczne nie dają nic. Wręcz przeciwnie. Ale nie jest to wiedza, której wiele osób chcących po prostu programować by się spodziewało albo którą uzna za przydatną. Bo przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na ważne pytanie – czego tak naprawdę uczą studia informatyczne?

Studia informatyczne uczą, jak sama nazwa wskazuje, informatyki. A czym jest informatyka? Jest to nauka o przetwarzaniu informacji. Nie ma to nic wspólnego z programowaniem, tzn. programowanie nie jest tutaj obowiązkowym elementem. Ba, nawet komputer nie jest tutaj obowiązkowy. Zajęcia z programowania na tych kierunkach służą temu aby nauczyć się narzędzi do przetwarzania informacji oraz rozwinąć logiczne myślenie wśród studentów. Równie dobrze mogłoby się wszystko robić za pomocą kartki i długopisu i nadal mogłaby to być pełnoprawna informatyka.

Poza tym kierunek informatyczny ma Ci pokazać różne drogi rozwoju w dziedzinie informatyki. A wśród nich programowanie to tylko mały kawałek. Poza programowaniem są przecież chociażby sieci, administracja systemami, sztuczna inteligencja, algorytmy itd. I o tym wszystkim musi być, a przynajmniej powinno być powiedziane w trakcie tych kilku lat. A to nie jest dużo czasu na omówienie tematu.

Kompetencje niezależne od kierunku

Ale studia powinno się też rozpatrywać w oderwaniu od konkretnej dziedziny wiedzy, o której mówią.

W końcu studiowanie to okres gdy człowiek musi przyswoić dużą ilość materiału w krótkim czasie. To wymaga dobrego zarządzania zadaniami i priorytetami. Dokładnie tak jak w pracy programisty.

Poza tym w trakcie studiów, zwłaszcza informatycznych, musimy wykonać kilka projektów. Niektóre także w grupie. I nagle mamy zaliczone dwie kolejne umiejętności – praca w grupie i odpowiedzialność za projekt. Zdolności żywcem wyjęte z pracy programisty.

Do tego w trakcie studiów nieraz zdarzą się sytuacje stresujące lub wymagające „załatwienia czegoś”. Jeśli przetrwasz i uda Ci się w takich momentach zrobić to co trzeba to właśnie dopisałeś do swojej listy umiejętności umiejętność pracy w stresie i zaradność.

Przykładów tego typu umiejętności można by wymieniać jeszcze kilka. Polecam spojrzeć na studiowanie właśnie od tej strony. Nie tylko od strony papierka, który czasami się może przyda.

Poza tym jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą dają studia informatyczne. Już bardzo związana z karierą. Mianowicie studia informatyczne (i nie tylko informatyczne) pozwalają łatwo dostać się na staż. A staż to jest piękny moment kiedy możesz spróbować pracy na etacie bez nadmiernej odpowiedzialności. Taka wersja trial pracowania. Jest to ogromny plus bo po pierwsze na własnej skórze przekonujesz się jak to jest robić prawdziwy projekt, za który ktoś bierze duże pieniądze, a po drugie masz bardzo małym wysiłkiem zdobyty pierwszy wpis w CV, który na pewno na początku się przyda. Jednak więcej o stażu innym razem bo jest to temat warty poświęcenia mu osobnego wpisu.

W kontekście studiowania nie można też zapomnieć o znajomościach. W sensie takich pozytywnych znajomościach. Bo gdzie jak nie na kierunku, który Cię interesuje poznasz wiele osób, które myślą podobnie jak Ty, mają podobne zainteresowania i cele? To jest świetny moment żeby zebrać wokół siebie grupę osób, z którymi w przyszłości być może uda się założyć wspólny biznes, nawzajem sobie polecić pracodawców itd.

Studiowanie informatyki Ci tego nie da

Tak jak napisałem na początku studia informatyczne nie nauczą Cię programowania. Dzieje się tak z prostego powodu – nie jest to ich cel bo i programowanie nie jest najbardziej naukową dziedziną informatyki. Tzn. są elementy programowania, które wymagają bardzo dużej wiedzy, ale jest to zazwyczaj wiedza z innych dziedzin.

Człowieku, ja poszedłem na studia żeby dowiedzieć się jak robić gry, a nie uczyć się nudnych rzeczy.

Jeśli przejrzysz sylabusy kierunków informatycznych to oczywiście znajdziesz przedmioty związane z programowaniem w różnych językach. Ale zaręczam Ci, że żaden z tych przedmiotów nie będzie poruszał zagadnień wystarczających do pracy. Chociaż oczywiście pewne elementy będą pomocne.

Te przedmioty mają Ci pokazać, że istnieje taki język i jak go wykorzystać do rozwiązywania teoretycznych problemów poruszanych na innych zajęciach. Do tego wystarczą Ci podstawy bo nie będziesz korzystał z zaawansowanych mechanizmów pisząc program rozwiązujący równanie. Jedynym odstępstwem od tego są projekty grupowe kiedy faktycznie wykonuje się działający, praktyczny projekt, który jest namiastką projektu komercyjnego.

Na studiach informatycznych języki programowania to po prostu kolejne narzędzia rozwiązujące pewną część problemów. Po kilku latach w pracy dojdziesz pewnie do tego samego wniosku.

Informatyka skupia się na poznaniu mechanizmów kryjących się za klockami, które używamy na co dzień. Uczy podstaw w kontekście podwalin pod pewne elementy, nad którymi pewnie byśmy się normalnie nie zastanawiali. Przykładowo na studiach nauczysz się jak wyglądają algorytmy szyfrowania. I napiszesz implementację w jednym z języków, których podstawy poznałeś godzinę temu. Mimo, że w normalnej pracy nawet byś o tym nie myślał tylko wziąłbyś jedną z gotowych i przetestowanych bibliotek.

Studia mają za zadanie pokazać Ci jakie drogi możesz wybrać, a nie nauczyć Cię jednej z nich. Dlatego możesz być po nich specjalistą od algorytmów szyfrowania i faktycznie brać udział w budowaniu zaawansowanych bibliotek używanych w największych centrach danych albo być programistą w firmie, która z takich bibliotek po prostu korzysta.

Nic samo nie przyjdzie

Jedno jest pewnie – nawet niech Ci przez myśl nie przejdzie, że wystarczy chodzić na zajęcia i posiądzie się wiedzę wymaganą w zawodzie. Tak nie ma i nie będzie. Nawet jeśli wybrałeś pójście na studia chcąc poszerzyć horyzonty to i tak 99% wiedzy związanej z programowaniem będziesz musiał nauczyć się sam. Nikt Ci tego do głowy nie włoży.

Ale bywa też tak, że tylko dzięki studiom dowiesz się o możliwych do wyboru drogach w pracy programisty i znajdziesz swoją nową pasję. Dlatego nie warto całkowicie odrzucać tej opcji edukacji. Trzeba tylko być świadomym, że studiowanie informatyki to nie jest prostsza droga do zostania programistą. Jest to po prostu jedna z opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *