3 DARMOWE źródła WIEDZY dla programisty

Wartościowe źródła wiedzy to nie tylko płatne materiały takie jak książki czy kursy. Mając dostęp do internetu masz dostęp do ogromnej bazy DARMOWEJ wiedzy dotyczącej programowania.

Często darmowe treści kojarzą nam się z treściami niskiej jakości. W końcu dlaczego ktoś miałby się starać przy robieniu czegoś na czym nie zarobi? A jednak w świecie programowania jest trochę inaczej. Tutaj jest masa ludzi, którzy tworzą treści często tylko z potrzeby dzielenia się wiedzą albo po prostu chęci posiadania w CV własnych publikacji technicznych. Są to zazwyczaj osoby zaangażowane, które przykładają się do tego co robią. Programiści są z reguły osobami chętnie dzielącymi się wiedzą więc jeśli jest problem starają się wytłumaczyć rozwiązanie w sposób jasny dla kogoś mniej doświadczonego. Jeśli masz pytanie to jest duża szansa, że dostaniesz wyczerpującą odpowiedź.

Skoro społeczność programistów jest taka wspaniała to w jakich miejscach szukać tej całej darmowej wiedzy? Ja powiem Ci o trzech takich miejscach, w których prawdopodobnie znajdziesz większość potrzebnej Ci wiedzy.

YouTube

Zacznijmy od serwisu, który nadal dużej grupie ludzi nie kojarzy się z nauką. W końcu YouTube to tylko śmieszne koty, muzyka i wyzwania dzieciaków w stylu „spróbuj się nie zaśmiać”.

Portal z video wrzucanymi przez użytkowników, który ma taki zasięg nie mógł nie przyciągnąć większości grup społecznych. I wśród tych grup znalazła się też grupa ludzi, którzy chcą się dzielić wiedzą. Dlatego jeśli szukasz wprowadzenia do jakiegoś tematu albo rozwiązania jakiegoś problemu to bardzo możliwe, że znajdziesz je tutaj.

Materiały, które się tutaj pojawiają niekiedy są przygotowane bardzo profesjonalnie i nie ustępują jakością płatnym portalom, a nawet niekiedy je przewyższają. Żeby nie być gołosłownym to np. całkiem sporą wiedzę o nowoczesnym programowaniu w JavaScripcie zgarnąłem oglądając kanał FunFunFunction, który polecam.

Jednak YouTube to nie tylko wszelkiego rodzaju kursy ale też nagrania z konferencji. Jeżeli patrzysz na ceny biletów na konferencje nawet te polskie to widzisz ceny rzędu kilkuset złotych. Niektóre te konferencje udostępniają potem nagrania z prelekcji na YouTube. Robi tak np. konferencja Boiling Frogs.

Kursy pisane

Ten punkt raczej jest dla części z Was oczywisty. W końcu kto nie zaczynał od szukania tekstów na dany temat w sieci. Także tutaj powiem tylko, że kursy pisane można podzielić m.in. na takie, które są pisane przez niezależne osoby, jak również te tworzone przez twórców danych bibliotek czy języków.

Kursy pisane przez twórców charakteryzują się tym, że pokazują zazwyczaj prostą ścieżkę, która pozwala bardzo szybko uruchomić pierwsze przykłady. Takie kursy są też dobrym źródłem wiedzy na temat konwencji jaką przyjęli twórcy, np. jeśli chodzi o nazewnictwo czy styl pisania kodu.

Z drugiej strony są kursy niezależne. One poruszają temat na różnym poziomie trudności. Zazwyczaj skupiają się na jednym problemie. Są też dobrym źródłem wiedzy na temat problemów z daną technologią. Jeżeli osoba pisząca kurs pracowała w danej technologii jakiś dłuższy czas to dobrze wie, które fragmenty są trudne do zrozumienia, albo jakie rozwiązania początkowo proponowane przez twórców się nie sprawdzają.

Szukając kursów pisanych możesz posiłkować się moją jedną zasadą wybierania przydatnych materiałów.

Fora internetowe

Forum internetowe na pierwszy rzut oka nie jest miejscem zdobywania wiedzy, służy raczej dyskusji. Ale jeśli jest to dyskusja na tematy techniczne to przy odpowiednim korzystaniu może się ona stać źródłem cennej wiedzy.

Jednak fora internetowe mają jedną cechę, która odróżnia je od pozostałych źródeł wiedzy, które wymieniłem – nie są uporządkowane. Tzn. z for dyskusyjnych jako miejsca zdobywania wiedzy nie korzysta się jak z kursów czy książek. Tutaj raczej trafia się na interesujący temat i czyta spostrzeżenia uczestników dyskusji samodzielnie zlepiając fragmenty wiedzy w całość. Wyłapuje się wypowiedzi, które czasami potrafią rzucić nowe światło na jakieś zagadnienie. Ludzie dzielą się np. spostrzeżeniami z pracy więc można wyciągnąć wiedzę jak jakaś biblioteka sprawuje się na produkcji. Są osoby, które rozwiązywały jakiś problem, o którym nie ma informacji w dokumentacji. Itd.

Fora internetowe można traktować jako miejsce gdzie znajdzie się informacje na temat praktycznego korzystania z technologii i rozwiązywania problemów, które pojawiały się przy rzeczywistym wykorzystaniu bibliotek czy języków. Wymagają jednak więcej wysiłku przy szukaniu albo regularnego śledzenia dyskusji.

Newsletter

Chcesz mieć ze mną stały kontakt i nie przegapić żadnej ważnej informacji, którą będę dla Ciebie miał?

A może chcesz dostawać regularne podsumowanie tego co wydarzyło się na blogu i w innych moich kanałach. Dzięki czemu będziesz zawsze na bierząco?

Wystarczy, że dołączysz do newslettera!

Imię:
E-mail:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *