Nie bój się proponować

22 maja 2017 o 20:07 Autor:

Jesteś juniorem w zespole programistów. Masz za sobą jakieś projekty studenckie, kilka tutoriali i jakiś średni projekt pisany „do CV”. Słuchając dyskusji kolegów i przeglądając kod zaczynasz się zastanawiać co ty tutaj robisz. Przecież oni wszystko wiedzą i wszystko jest zrobione najlepiej jak to możliwe. Masz co prawda kilka uwag i pomysłów do tego co robisz, ale przecież nie będziesz się wypowiadał. Przecież ONI się lepiej ZNAJĄ. Skoro nie jest to użyte w kodzie to na pewno znaczy, że jest beznadziejne. I wiesz co?

To nie prawda

Przeświadczenie, że każda nasza uwaga i propozycja na pewno będzie głupia jest nieodzownym elementem pracy większości juniorów. Sam też tak miałem. Nie chcemy się wychylać proponując coś. A już tym bardziej nie wolno nam się odzywać kiedy mamy inne zdanie niż ktoś starszy doświadczeniem. I tłumimy w sobie swoje propozycje żyjąc w przekonaniu, że na pewno są złe.

A prawda jest taka, że nikt nie wie wszystkiego. To, że ktoś pracuje 10 lat nie znaczy, że zna wszystkie podejścia do problemu. Być może w danym problemie dobrym rozwiązaniem będzie podejście, które widziałeś niedawno w jakimś artykule, którego akurat Twój kolega jeszcze nie czytał?

Jako junior masz też świeże spojrzenie na temat. Nie napisałeś wcześniej setek projektów wg jakiegoś schematu więc ten schemat nie wydaje Ci się intuicyjny bo nie wyrył Ci się w pamięci. Jeśli tak jest to powiedz o tym. Jeśli nie trafiłeś na buców to masz dwie opcje – albo zgodzą się z Tobą i rozpocznie się dyskusja nad prostszym rozwiązaniem (w kodzie produkcyjnym nie zmienia się czegoś tak od razu :P ) albo wytłumaczą Ci dlatego zostało użyte takie, a nie inne podejście. W obu wypadkach zyskałeś sporo. W pierwszym przyczyniłeś się do poprawy jakości kodu, a w drugim zyskałeś cenną wiedzę.

Oczywiście jak wszędzie trzeba zachować umiar. Pytanie o każdy szczegół albo propozycja zamienienia wszystkiego na singletony nie będzie szczególnie dobra :P Z drugiej strony zgadzanie się z zastanym stanem gdzie wszystko jest skomplikowane nie powinno być dla Ciebie czymś oczywistym tylko dlatego, że kod napisali seniorzy. Lata doświadczenia nie dają wiedzy absolutnej. Każdy używa tego co zna, a nikt nie zna wszystkiego. Dlatego nie bój się proponować.

 

 

 

 

style css

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *