ASP.NET MVC #0 – Wstęp

Oficjalnie zaczynamy to co zapowiedziałem miesiąc temu :)

Tę część oznaczyłem #0 ponieważ nie nie zawiera ona samej treści kursu, a jest jedynie omówieniem tego co w kursie będzie poruszane, a co nie. Dodatkowo powiem jakie są założenia i jakiego efektu końcowego oczekujemy.

Jeśli chodzi o to czym kurs nie będzie to na pewno nie będzie wykładem teoretycznym. W praktycznie każdym tutorialu w internecie autorzy zaczynają od teorii więc ja tego nie zrobię. Przyjąłem założenie, że pokażę tutaj jak praktycznie rozpocząć zabawę w ASP.NET MVC. Jeśli potrzebujecie najpierw zapoznać się z teorią dotyczącą tego czym sam wzorzec MVC jest to polecam przejrzeć internet bo jest tego mnóstwo.

Dodatkowo kurs ten nie ma na celu pokazać wszystkiego. Ograniczę się do dosyć podstawowej, ale pozwalającej napisać coś od początku do końca, wiedzy. Z frameworkiem ASP.NET jak i samym wzorcem MVC powiązane jest naprawdę dużo różnych podejść do architektury aplikacji. Po odpowiednim skonfigurowaniu środowiska można w tym samym frameworku napisać aplikację w kompletnie odmienny sposób. Ja jednak powiem tylko o tym „kanonicznym” podejściu. Oczywiście będę zwracał uwagę na miejsca, które można zrobić lepiej dodając co nieco kodu bo też nie chodzi mi o suche opisanie frameworka. Widziałem już kilka kursów ASP.NET MVC i w większości powtarzają się te same, zbyt mocno uproszczone schematy, które niestety potem przez długi czas wpływają negatywnie na jakość kodu.

Głupio by było robić kurs, który nie kończy się niczym konkretnym. Dlatego na przestrzeni tych kilku części powstanie prosta aplikacja w postaci TODO listy z możliwością rejestrowania się użytkowników.

Raczej po samym tym kursie nie dostaniecie od razu pracy, ale uważam, że będzie to niezła baza do zbudowania wiedzy na stanowisko juniora.

Co do technikaliów to cały tekst opierał się będzie o framework ASP.NET MVC 5. Korzystał będę z Visual Studio 2015 Community. Wymagam znajomości języka C# na poziomie wyższym podstawowym, więc no coś więcej niż zmienne i ify ;)

Nie będę udostępniał całości projektu. Zakładam, że rzeczy, o których nie mówię zostały wygenerowane przez środowisko.

Tak więc wyczekujcie pierwszej części, w której omówię podstawowy setup projektu i opowiem o jego strukturze.

Cały kurs, tak samo jak ten o C#, będzie przyklejony w górnym menu.

Wiedziałeś, że jestem też obecny w serwisie YouTube gdzie również znajdziesz treści związane z programowaniem? Nie?

W takim razie warto to zmienić! Odkryj i zasubskrybuj mój kanał dostępny pod adresem https://www.youtube.com/user/zajacmarekcom

Szukasz książek dla programistów i jednocześnie chcesz wesprzeć tego bloga? Sprawdź ofertę wydawnictwa Helion klikając w TEN LINK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *