Visual Studio Team Services

Co prawda temat nie jest mega świeży i pewnie sporo osób już zna produkt, o którym mówię, ale dla tych, którzy nie śledzą co się dzieje na rynku i jakie usługi udostępniają nam producenci na pewno ten tekst będzie przydatny :) No i znowu przy okazji wracamy do bardziej technicznych, a na pewno programistycznych tematów.

Jakiś czas temu przy okazji wydania kolejnej wersji Visual Studio Microsoft zaoferował nam usługę nazwaną Visual Studio Online. Aktualnie jej nazwa (i być może niektóre funkcjonalności) została zmieniona na Visual Studio Team Services. Dla ułatwienia będę dalej korzystał ze skrótu VSTS.

Czym jest VSTS? W skrócie jest to zbiór narzędzi przydatnych do pracy w zespole. W skład tej usługi wchodzą: system kontroli wersji (GIT lub TFS), system do zwinnego zarządzania zadaniami  (Canban, Scrum…) czy system continuous integration.

Co najważniejsze w tym wszystkim, dopóki nie jesteśmy dużą firmą możemy bez przeszkód korzystać z podstawowych funkcjonalności za darmo. Konkretnie przy jednym projekcie bez płacenia może pracować do 5 osób.

Co prawda pewnie ta opinia wynika z przesiąknięcia korpo-pracą, ale uważam, że TFS jako narzędzie do zarządzania zadaniami dla zespołu jest całkiem przyjemny w użyciu i jednocześnie w miarę rozbudowany, ale wiadomo, jak wszędzie trzeba trochę samodyscypliny żeby zachować w nim porządek. W końcu żaden system nie ponazywa za nas zadań w sensowny sposób i nie będzie pilnować czy wszystko jest dodawane i odhaczane wtedy kiedy trzeba ;) Na pewno za plus tej całej platformy można, że wszystko mamy w jednym miejscu, bo oczywiście odpowiednik każdego z narzędzi, które wchodzą w skład VSTS możemy znaleźć osobno, tylko po pierwsze będą one w różnych miejscach, a po drugie niektóre będą wymagały dodatkowych serwerów lub kombinowania żeby mogły być używane w zespole.

Jeśli ktoś chciałby znaleźć więcej szczegółów i marketingowych haseł to usługę znajdzie pod adresem https://www.visualstudio.com/products/visual-studio-team-services-vs. Do logowania można użyć tego samego konta, którego używacie np. w Visual Studio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *