Warto znać HTML, CSS i JS

Zestaw HTML + CSS + JS – jedni je kochają inni nienawidzą, a jeszcze inni myślą, że to choroba przenoszona drogą płciową. Prawda jest jednak taka, że jeśli zajmujesz się programowaniem to warto żebyś wymienioną trójkę poznał w przynajmniej minimalnym stopniu. „Ale przecież ja siedzę w backendzie/aplikacjach desktopowych/systemach wbudowanych, po co mi HTML?!”. Na to pytanie można odpowiedzieć dosyć krótko – po pierwsze po to, żeby mieć gotową alternatywę, szerszy horyzont działania, kiedy aktualna praca przestanie Cię interesować, albo twojego szefa Ty przestaniesz interesować to znając też technologie frontendowe będziesz miał trochę większe pole manewru, ale ten argument może być uznany za naciągany, w końcu znajomość HTML nie jest jakimś niesamowitym wpisem w CV. Po drugie jednak znajomość tego zestawu ułatwi Ci takie rzeczy jak chociażby prowadzenie bloga. Co prawda nie każdy ma zamiar go prowadzić, jednak jeśli już się zacznie to o wiele szybciej i taniej będzie kiedy sam będziesz potrafił wprowadzić ewentualne zmiany w wyglądzie i dodać fajne funkcjonalności, bo nie wszystko da się wyklikać mimo, że aktualne systemy do tego dążą. Tak samo nie będzie dla Ciebie problemem stworzenie prostej strony-wizytówki czy strony z portfolio.

Nauka HTML + CSS w stopniu więcej niż podstawowym to jest kwestia kilku wieczorów (nie liczę tutaj tygodni „zabawy” z dobieraniem atrybutów w CSS tak, żeby nic się nie rozjeżdżało) więc nie jest to duży wysiłek. Z JavaScriptem jest trochę więcej roboty, bo im bardziej się go poznaje tym ma się większe wrażenie, że mniej się go zna, bo co chwilę się okazuje, że coś z pozoru oczywistego działa zupełnie inaczej. Ale w podstawowym stopniu, wystarczającym do zrobienia prostych efektów czy użycia gotowego kodu w swoim środowisku i przy odrobinę większym wysiłku można się go nauczyć w jakiś tydzień.

Mam świadomość, że być może przytoczone przeze mnie argumenty są dla Ciebie niewystarczająco przekonujące jednak kiedy mimo tego, że nie zajmujesz się tym na co dzień będziesz musiał dodać jeden element w kodzie HTML i go ostylować bo dostałeś nagle takie zadanie/potrzebowałeś szybko to zrobić/poprosiła Cię o to seksowna koleżanka to przypomnij sobie  moje słowa – „warto znać HTML, CSS i JS”. Nie będę tutaj przytaczał wielu innych przykładów czy argumentów. Chciałem po prostu zwrócić uwagę, że będąc programistą może warto zastanowić się nad sięgnięciem w wolnej chwili po kurs tworzenia webowego frontendu.

3 thoughts on “Warto znać HTML, CSS i JS”

  1. JS warto znać również dlatego że jest najczęściej osadzanym silnikiem skryptowym w różnych narzędziach. Przykłady: MongoDB, Unity3d, QML. No i coraz więcej aplikacji desktopowych ma GUI pisane w HTML, CSS i JS.

    1. Prawda, JS jest popularny jako język skryptowy i jedno z narzędzi do prototypowania. Zapomniałem o tym dosyć istotnym zagadnieniu wspomnieć w treści, dlatego warto czytać komentarze pod postami :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *