Zawód: Game Designer – spotkanie z firmą Ganymede

W czwartek  już po raz trzeci spotkaliśmy się w pubie Select z firmą Ganymede w ramach cyklu ich spotkań dotyczących różnych aspektów wytwarzania gier. Zanim zaczęła się właściwa prezentacja dowiedzieliśmy się, że kolejne spotkania z firmą Ganymede będą odbywały się w ich nowej siedzibie na al. 29 Listopada :) Sprawi to, że staną się one bardziej profesjonalne niż spotkania w pubie co oczywiście nie oznacza, że będą skierowane jedynie do bardziej doświadczonych osób, wręcz przeciwnie, nadal będąc świeżakiem będzie można przyjść i dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Dodatkowo związane z tym będzie powstanie Ganymede Academy, ale o tym dowiecie się z wywiadu, który opublikuję niebawem ;)

1

Po tym krótkim ogłoszeniu nastąpiła prezentacja właściwa.Tym razem tematem przewodnim była praca game designera. Prowadzący Paweł Weder opowiedział nam o tym jak wygląda praca game designera, na czym warto się skupić, jak przebiega proces projektowania i współpracy z resztą teamu i jakie są mity na temat pracy projektanta gier.

2

Dowiedzieliśmy się, że projektant nie jest gwiazdą  i nie powinien uważać, że jest ważniejszy od reszty zespołu, wręcz przeciwnie, jest członkiem tego zespołu i tylko współpracując ze wszystkimi działami można stworzyć działający i pozytywnie odbierany przez graczy produkt.

Paweł opowiedział też o tym jak wiele daje podczas projektowania możliwość prototypownia. Mogąc samodzielnie przetestować zaprojektowaną mechanikę możemy szybciej i skuteczniej wyłapywać błędy projektowe. Ważnym aspektem jest również to, że projektant nie jest jedynym pomysłodawcą. Tak na prawdę bezustannie powinien współpracować również z pozostałymi osobami tak aby uzgadniać z nimi możliwość i opłacalność wprowadzania pomysłów.

DSC_0018

Spotkanie pokazało nam jak naprawdę wygląda praca game designera. Teraz już wiem, że zajmuje się on przede wszystkim mechaniką rozgrywki i projektowaniem zachowania elementów w grze, co wcześniej nie było dla mnie oczywiste. Tak więc skutkiem jego decyzji jest to czy dany element nie tylko działa jak należy ale również czy sposób jego prezentacji, animacji itd. będzie przyciągał uwagę gracza.

Dowiedzieliśmy się, że ważna jest również dokumentacja, którą tworzy game designer wraz z resztą zespołu. Powinna być zwięzła i przekazywać w zrozumiały dla wszystkich sposób wszelkie niezbędne informacje związane z mechaniką i zachowaniem gry.

DSC_0031

Pracując jako projektant gier warto umieć przygotowywać prototypy np. z wykorzystaniem silników typu Unity i języków skryptowych. Dzięki temu można szybko przetestować czy coś co dobrze wygląda na papierze jest dobre także w praktyce bez konieczności angażowania chociażby programistów.

Na koniec usłyszeliśmy kilka rad dla osób, które chciałyby rozpocząć karierę w tym zawodzie. Dobrym wyborem będzie w tym wypadku albo rozpoczęcie od pracy jako tester, który zwykle współpracuje z game designerem i może zobaczyć cały proces projektowania i zmieniania się gry w czasie produkcji, albo zaznajomienie się z narzędziami umożliwiającymi szybkie prototypowanie pomysłów i stworzenie chociażby skromnego portfolio zawierającego przykłady własnej pracy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby te dwie rzeczy, czyli pracę jako tester i tworzenie własnych prototypów połączyć :)

Czwartkowe spotkanie, tak jak wszystkie poprzednie przebiegło w miłej i luźnej atmosferze, ale jednocześnie było dobrze przygotowane i widać było, że prowadzący ma duże doświadczenie w tym o czym opowiada. Miłym dodatkiem była również dostawa pizzy po zakończeniu prezentacji, kto nie został niech żałuje ;)

DSC_0048

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *